Historia, edukacja, międzypokoleniowość tak się w życiu przeplatają, że do działań nas skłaniają

Utworzono dnia 09.12.2025

To nazwa projektu, który w roku 2025 zrealizował Dom Pomocy Społecznej „Budowlani” wraz z LXXXVI Liceum Ogólnokształcącym im. Batalionu „Zośka”, I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji, Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczy nr 4, oraz Fundacją Wolskie Stado „NIEszkoła” w ramach Ochotników Warszawskich.

Partnerzy podpisali partnerstwo publiczne, w ramach którego podjęli wspólnie działania, mające na celu promocję idei wolontariatu, wzmocnienie współpracy między instytucjami. Działania oparte były na trzech filarach: historii, edukacji i międzypokoleniowości. Głównym założeniem projektu było stworzenie przestrzeni do współpracy wymienionych wyżej instytucji, w ramach której zorganizowany został projekt wolontariacki.

Podjęte działania ukierunkowane były na poprawę dobrostanu seniorów, młodzieży, grup społecznych w oparciu o realizację wspólnych działań, których celem były:

  1.  promocja historii DPS „Budowlani” w 50-lecie otwarcia Domu, dzielenie się wspomnieniami z okresu powstania Domu, który wybudowany został w czynie społecznym dla osób, które odbudowywały zniszczoną po II wojnie światowej stolicę, promocję działalności Domu, historii jego mieszkańców;
  2.  wzajemna edukacja pokazanie, że DPS może być miejscem, w którym młode pokolenia uczą się od starszych pokoleń, ale też może być miejscem które spełnia funkcję edukacyjną;
  3.  wspólne międzypokoleniowe działania na rzecz aktywizacji i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, osamotnieniu, wzmocnienie więzi rodzinnych oraz budowanie relacji opartych na szacunku i wzajemnej nauce, dzieleniu się zasobami. Założone w projekcie działania wolontariacie oraz promowanie idei wolontariatu przez uczestników zadania w ramach realizacji działań na zewnątrz ze społecznością lokalną. 

 

W ramach realizacji projektu odbyło się wiele wspólnych spotkań, potańcówka międzypokoleniowa, zwiedzanie DPS.

DPS „Budowlani” na zakończenie projektu wydał album 50 lat razem. Troska, która daje nadzieję, w którym przedstawiono Dom jego działania i jego 50 – letnią historię w publikacji zamieszczono zdjęcia archiwalne i zdjęcia z wydarzeń realizowanych w ramach projektów Ochotników Warszawskich. Publikacja pokazuje, że DPS może być miejscem dla wszystkich grup wiekowych i miejscem dla organizacji wydarzeń międzypokoleniowych, które uczą relacji społecznych.